FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Rotisol .
- Authorized Rotisol dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Rotisol GF975-2E-SS
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Rotisol GF975-2E-SS GrandFlame Rotisserie Oven Electric Countertop
| Manufacturer | Rotisol USA |
|---|---|
| Model Number | GF975-2E-SS |
| Manufacturer Part # | GF975-2E-SS |
| Construction | Stainless Steel |
| Capacity per Compartment | (6) Chickens Max. |
| Height | 63.88" |
| Width | 40.38" |
| Depth | 28.38" |
| Weight | 254 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rotisol USA, GF975-2E-SS, GrandFlame Rotisserie Oven, electric, countertop, 40-3/8" W, (3) stainless steel V-shaped spits (2 for roasting, 1 for holding), 4-6 chicken capacity per hour, (3) individual spit motors, tempered glass doors, drip pan with drain plug, halogenlamp, SS finish- stainless steel, 8.34 kW, 208-230v/60/3-ph, 23.5 amps, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
