FREE Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Rotisol .
- Authorized Rotisol dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Rotisol GF975-8E-SS
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Rotisol GF975-8E-SS GrandFlame Rotisserie Oven Electric Floor Model
| Manufacturer | Rotisol USA |
|---|---|
| Model Number | GF975-8E-SS |
| Manufacturer Part # | GF975-8E-SS |
| Construction | Stainless Steel |
| Capacity per Compartment | (24) Chickens Max. |
| Height | 72.5" |
| Width | 40.38" |
| Depth | 28.38" |
| Weight | 484 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rotisol USA, GF975-8E-SS, GrandFlame Rotisserie Oven, electric, floor model, 40-3/8" W, (8) stainless steel V-shaped spits, 16-24 chicken capacity, (8) individual spit motors, tempered glass doors, drip pan with drain plug, halogenlamp, SS finish- stainless steel, 21.49 kW, 208-230v/60/3-ph, 61 amps, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
