- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Rotisol GF975-ELEGANCE-SS_LP GrandFlame Elegance Rotisserie Gas Countertop
| Manufacturer | Rotisol USA |
|---|---|
| Model Number | GF975-ELEGANCE-SS_LP |
| Manufacturer Part # | GF975-ELEGANCE-SS_LP |
| Heat | Gas |
| Construction | Stainless Steel |
| Control Type | Manual Controls |
| Height | 26.38" |
| Width | 40.38" |
| Depth | 22.5" |
| Weight | 200 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rotisol USA, GF975-ELEGANCE-SS_LP, GrandFlame Elegance Rotisserie, gas, countertop, 40-3/8' W, (2) V-shaped chicken spits, (6) chicken capacity, (2) individual spit motors, (2) tempered glass doors, drip pan with drain plug, halogen lamp, SS finish- stainless steel, 35,000 BTU, 0.26 kW, 208-230v/60/1-ph, 2.0 amps, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
