KitchenRestock.com is your trusted source for Rotisol .
- Authorized Rotisol dealer, ensuring genuine commercial and manufacturer support
- Fast shipping available on in-stock Rotisol MF1375-6G-LUX_LP
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Rotisol MF1375-6G-LUX_LP MasterFlame 'Rustic-Style' Rotisserie Oven Gas Floor Model
| Manufacturer | Rotisol USA |
|---|---|
| Model Number | MF1375-6G-LUX_LP |
| Manufacturer Part # | MF1375-6G-LUX_LP |
| Control Type | Manual Controls |
| Construction | Stainless Steel & Black Enamel |
| Heat | Gas |
| Capacity per Compartment | (36) Chickens Max. |
| Height | 78.5" |
| Width | 53.75" |
| Depth | 29.5" |
| Weight | 1028 lbs |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rotisol USA, MF1375-6G-LUX_LP, MasterFlame 'Rustic-Style' Rotisserie Oven, gas, floor model, 53-3/4" W, (6) stainless steel V-shaped spits & pre-installed vertical spit system, 30-36 chicken capacity, (6) individual motors, tempered glass doors, drip pan with drain plug, halogen lamp, includes decorative roof, LUX finish- full-body finish in black porcelain enamel with chrome or brass trim (5% surcharge for other colors from the Rotisol chart), 123,000 BTU, 0.67 kW, 208-230v/60/1-ph, 3.3 amps, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
