- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Rubbermaid FG452088BEIG Material Handling/Heavy Duty Utility Cart 44"L X 25-1/4"W X 39"H
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Model Number | FG452088BEIG |
| Manufacturer Part # | FG452088BEIG |
| Number of Shelves | 2 Shelves |
| Color | Beige |
| Type | Utility |
| Approx. Shelf Width (long side) | 40” - 44” |
| Construction | Polypropylene |
| Height | 39" |
| Width | 44" |
| Depth | 25.25" |
| Weight | 37.15 lbs |
| UPC | 86876169201 |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rubbermaid Commercial Products, FG452088BEIG, Material Handling/Heavy Duty Utility Cart, 44"L x 25-1/4"W x 39"H, 500 lb. total capacity, (2) lipped shelves, open base, polypropylene, (4) 5" thermoplastic rubber (TPR) casters, assembly required, beige, Made in USA
Certifications
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
