- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Rubbermaid FG572724CLR Storage Container 18 Quart 13-1/8" Dia. X 11-7/8"H
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Model Number | FG572724CLR |
| Manufacturer Part # | FG572724CLR |
| Material | Polypropylene |
| Type | Container Only (lid Not Included) |
| Shape | Round |
| Height | 11.88" |
| Width | 13.13" |
| Weight | 1.85 lbs |
| UPC | 86876131352 |
| NSF | Yes |
| Made in USA | Yes |
| Dishwasher Safe | Yes |
| Stackable | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rubbermaid Commercial Products, FG572724CLR, Storage Container, 18 quart, 13-1/8" dia. x 11-7/8"H, round, stackable, deep, easy-grip handles, -20°F/-34°C to 212°F/100°C temperature range, dishwasher safe, polypropylene, clear, NSF, Made in USA
Certifications
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
Certifications
Stackable
Designed for efficiency, this item is stackable to save storage space and enhance organization.

