- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Rubbermaid FG614300WHT Step-On Container 8 Gallon 16-1/4" X 15-3/4"W X 17-1/8"H
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Model Number | FG614300WHT |
| Manufacturer Part # | FG614300WHT |
| Material | Plastic / Poly - |
| Receptacle Color | White |
| Lid Style | Hands Free, Hinged |
| Shape | Rectangular |
| Liner | No Liner |
| Height | 17.13" |
| Width | 16.25" |
| Depth | 15.75" |
| Weight | 6.72 lbs |
| UPC | 86876057034 |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rubbermaid Commercial Products, FG614300WHT, Step-On Container, 8 gallon, 16-1/4" x 15-3/4"W x 17-1/8"H, hands free, heavy-duty pedal, tight fitting overlapping lid, puncture resistant, plastic construction, white, FM & CSFM approved, OSHA, Made in USA
Certifications
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
