- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Rubbermaid FG614500RED Step-On Container 18 Gallon 19-3/4" X 16-1/8"W X 26-1/2"H
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Model Number | FG614500RED |
| Manufacturer Part # | FG614500RED |
| Liner | No Liner |
| Shape | Rectangular |
| Lid Style | Hands Free, Hinged |
| Receptacle Color | Red |
| Material | Plastic / Poly - |
| Height | 26.5" |
| Width | 19.75" |
| Depth | 16.13" |
| Weight | 12.24 lbs |
| UPC | 86876052893 |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rubbermaid Commercial Products, FG614500RED, Step-On Container, 18 gallon, 19-3/4" x 16-1/8"W x 26-1/2"H, hands free, heavy-duty pedal, tight fitting overlapping lid, puncture resistant, plastic construction, red, FM & CSFM approved, OSHA, Made in USA
Certifications
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
