- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Rubbermaid FG781408BLA Sturdy Chair™ Youth Seat Without Wheels Safety Harness With Release Mechanism
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Model Number | FG781408BLA |
| Manufacturer Part # | FG781408BLA |
| Seat Color | Black Seat |
| Frame Color | Black Frame |
| Height | 29.75" |
| Width | 23.5" |
| Depth | 23.5" |
| Weight | 17 lbs |
| UPC | 86876204766 |
| Made in USA | Yes |
| Stackable | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rubbermaid Commercial Products, FG781408BLA, Sturdy Chair™ Youth Seat, without wheels, safety harness with release mechanism, with Microban antimicrobial product protection, stackable, meets ASTM, TUV standards, fit under table without tray, ready to assemble, black, Made in USA (CANNOT BREAK CASE)
Certifications
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
Certifications
Stackable
Designed for efficiency, this item is stackable to save storage space and enhance organization.
