- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Rubbermaid FG843088BLA Ranger® Classic Container 35 Gallon 21-1/2" X 41"H
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Model Number | FG843088BLA |
| Manufacturer Part # | FG843088BLA |
| Style | With Lid |
| Color | Black |
| Liner | None |
| Material | Plastic / Poly - |
| Height | 41" |
| Diameter/Length | 21" |
| Height | 41" |
| Width | 21.5" |
| Depth | 21.5" |
| Weight | 29.39 lbs |
| UPC | 86876187960 |
| ADA Compliant | Yes |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rubbermaid Commercial Products, FG843088BLA, Ranger® Classic Container, 35 gallon, 21-1/2" x 41"H, outdoor, permanently attached top, black, FM & CSFM approved, ADA compliant, Made in USA
Certifications
ADA Certified
The item has been evaluated by the Department of Justice for compliance with the Americans with Disabilities Act. The item was found to be compliant with ADA Standards for Accessible Design.
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
