- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Rubbermaid FG9G5700WHT ProSave® Safety Storage Bin 100 Cup 23-1/2"L X 11-1/2"W X 16-7/8"H
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Model Number | FG9G5700WHT |
| Manufacturer Part # | FG9G5700WHT |
| Bin Construction | Plastic Construction |
| Bin Lid Type | Sliding |
| Bin Quantity | (1) Bin |
| Bin Type | Tub And Cover |
| Height | 16.88" |
| Width | 23.5" |
| Depth | 11.5" |
| Weight | 13.25 lbs |
| UPC | 86876189957 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rubbermaid Commercial Products, FG9G5700WHT, ProSave® Safety Storage Bin, 100 cup, 23-1/2"L x 11-1/2"W x 16-7/8"H, with portioning scoop (9G5100 CLR), FIFO barrier, scoop hook, base and lid, white, NSF (CANNOT BREAK CASE)
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
