- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Rubbermaid FG9T1300BLA Structural Foam Tilt Truck Utility Duty 450 Lb. Capacity
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Model Number | FG9T1300BLA |
| Manufacturer Part # | FG9T1300BLA |
| Color | Black |
| Height | 33.88" |
| Width | 26.88" |
| Depth | 57.38" |
| Weight | 85.36 lbs |
| UPC | 86876184167 |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rubbermaid Commercial Products, FG9T1300BLA, Structural Foam Tilt Truck, utility duty, 450 lb. capacity, 1/2 cu. yd., 57-3/8"L x 26-7/8"W x 33-7/8"H, seamless one-piece body with reinforced lip, frameless, leak-proof, rust, dent, chip/peel resistant, easy maneuvering/handling, 10" inset wheels, 4" non marking plate casters, black, Made in USA (4 week lead time)
Certifications
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
