- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Rubbermaid FG9T1500BLA Structural Foam Tilt Truck Standard Duty 1250 Lb. Capacity
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Model Number | FG9T1500BLA |
| Manufacturer Part # | FG9T1500BLA |
| Color | Black |
| Height | 42.25" |
| Width | 33.5" |
| Depth | 70.75" |
| Weight | 134.23 lbs |
| UPC | 86876184204 |
| Made in USA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rubbermaid Commercial Products, FG9T1500BLA, Structural Foam Tilt Truck, standard duty, 1250 lb. capacity, 1 cu. yd., 70-3/4"L x 33-1/2"W x 42-1/4"H, seamless one-piece body with reinforced lip, frameless design, leak-proof, rust, dent, chip/peel resistant, easy handling/maneuvering, one person controlled dumping, 12" inset wheels, 5" non marking swivel casters, black, Made in USA (4 week lead time)
Certifications
Made in the USA
This item was made in the United States of America.
