- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Rubbermaid FGR1BK Smokers' Pole Outdoor Container 4" Dia. X 41"H Weather Resistant
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Model Number | FGR1BK |
| Manufacturer Part # | FGR1BK |
| Material | Aluminum |
| Shape & Size | Round, 4" |
| Type | Smoking Station |
| Color | Black |
| Height | 41" |
| Width | 4" |
| Depth | 12.75" |
| Weight | 21.13 lbs |
| UPC | 97591109113 |
| ADA Compliant | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rubbermaid Commercial Products, FGR1BK, Smokers' Pole Outdoor Container, 4" dia. x 41"H, weather resistant, power coated, fire safe, recessed extinguishing screen, aluminum, black, ADA compliant
Certifications
ADA Certified
The item has been evaluated by the Department of Justice for compliance with the Americans with Disabilities Act. The item was found to be compliant with ADA Standards for Accessible Design.
