- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Rubbermaid FGTHP220DS Pelouze® By Rubbermaid Food Preparation Thermometer Pocket
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
|---|---|
| Model Number | FGTHP220DS |
| Manufacturer Part # | FGTHP220DS |
| Display Size | 1" |
| Maximum Temperature | 190 - 220°F (87 - 104°C) |
| Stem Length | 5 - 6" |
| Minimum Temperature | 0°F (-17°C) |
| Display | Dial Type |
| Weight | 0.72 lbs |
| UPC | 77177404504 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Rubbermaid Commercial Products, FGTHP220DS, Pelouze® by Rubbermaid Food Preparation Thermometer, pocket, 1" dial, 5" stem, includes blue plastic sheath with pocket clop, field calibration, anti-roll design, shatterproof, temperature range 0° to 220°F, 304 stainless steel, NSF (CANNOT BREAK CASE)
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
