Delivery to:
KitchenRestock.com is your trusted source for Other aftermarket .
- Engineered to match existing Other units, with aftermarket compatibility
- Fast shipping available on in-stock aftermarket Other RBMD4501-L2
- Competitive pricing backed by a 30-day price match guarantee
Rubbermaid RBMD4501-L2 Caster Plate (5"od Swvl Gray)
| Fits with Manufacturer | Rubbermaid |
|---|---|
| Model Number | RBMD4501-L2 |
| Manufacturer Part # | RBMD4501-L2 |
| Height | 3.75" |
| Width | 5" |
| Depth | 6" |
| Weight | 1.25 lbs |
| Hazardous | False |
| Country of Origin | United States |
| Product Type | Non-OEM |
About this item
Product Details
Product Details
Rubbermaid RBMD4501-L2 Utility Cart Plate Mount Caster 5" Swivel Caster, Castr Type Swivel, Color Black Hub Gray Tread, Load Capacity 272 Kg Per Set Of 4 600 Lb Per Set Of 4, Hobart Warewashing Am15 Vl-2, Material(s) Polypropylene Hub Thermoplastic Tread, Mounting Plate Size 2-3/8" X 3-5/8", Mounting Type Plate, Screw Centers 1-3/4" 2-7/8" 44 Mm 73 Mm, Type Medium-duty, Weight 1.245 Lb, Wheel Diameter 5" Swivel Caster 127 Mm Swivel Caster, Wheel Width 1" 25 Mm

