FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
SABA S-23FG Freezer Merchandiser Reach-in One-section
| Manufacturer | SABA |
|---|---|
| Model Number | S-23FG |
| Manufacturer Part # | S-23FG |
| Exterior Finish | Stainless Steel |
| Size | 1 Section |
| Doors | Hinged |
| Compressor HP | 3/4 HP |
| Refrigeration | Self-contained, Bottom Mounted |
| Depth (front - back) | Standard |
| Height | 82.5" |
| Width | 29" |
| Depth | 32.25" |
| Weight | 370 lbs |
| UPC | 00654329526767 |
| NSF | Yes |
| cETLus | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
SABA , S-23FG, Freezer Merchandiser, reach-in, one-section, 29"W, 23.0 cu. ft., 650 liter capacity, electronic control with digital display, (1) full-height glass door, pull handle, (3) adjustable shelves, self-contained bottom mounted refrigeration, stainless steel interior & exterior, (4) 5" casters (2 with front brakes), 3/4 HP, 115v/60/1-ph, 9.6 amps, NEMA 5-15P, cETLus, NSF
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
