FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
SABA SM-23R Refrigerator Merchandiser Reach-in One-section
| Manufacturer | SABA |
|---|---|
| Model Number | SM-23R |
| Manufacturer Part # | SM-23R |
| Door Type | Hinged Door(s) |
| Refrigeration | Self-contained, Bottom Mounted |
| Exterior Finish | Black |
| Compressor HP | 1/3 HP |
| Size | 1 Section |
| Height | 79.38" |
| Width | 28.38" |
| Depth | 31.88" |
| Weight | 319 lbs |
| UPC | 00654329527283 |
| NSF | Yes |
| cETLus | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
SABA , SM-23R, Refrigerator Merchandiser, reach-in, one-section, 28-3/8" W, 23 cu. ft. capacity, bottom mounted self-contained refrigeration, temperature range 33 °F to 41°F, (1) full-height glass door, (4) adjustable shelves, push button control panel, lighted top panel, LED interior lighting, coated steel exterior, aluminum interior, (4) 4" casters, 1/3 HP, 115v/60/1-ph, 8.6 amps, NEMA 5-15P, cETLus, NSF
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.

