FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
SABA SPS-48-12 Sandwich/Salad Prep Table Two-section 46-3/4" W
| Manufacturer | SABA |
|---|---|
| Model Number | SPS-48-12 |
| Manufacturer Part # | SPS-48-12 |
| Width (side - side) | 47" - 54" Wide |
| Compressor Style | Side / Rear Breathing |
| Access Type | Doors |
| No of Doors | 2 Doors |
| Refrigeration | Self-contained, Rear Mounted |
| Sections | 2 Section |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Height | 42.25" |
| Width | 46.75" |
| Depth | 29.5" |
| Weight | 394 lbs |
| UPC | 00654329527399 |
| NSF | Yes |
| cETLus | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
SABA , SPS-48-12, Sandwich/Salad Prep Table, two-section, 46-3/4" W, 9.5 cu. ft./268 liter capacity, holds (12) 1/6 pans, analog temperature control, range 33 °F to 41°F, insulated lid, cutting board, (2) doors & adjustable shelves, self-contained rear mounted refrigeration, stainless steel exterior & interior, (4) 5" casters, 1/3 HP, 115v/60/1-ph, 7.8 amps, NEMA 5-15P, cETLus, NSF
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.

