FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sammic KE-8V (1050855) Food Processor/Emulsifier Benchtop/countertop Electric
| Manufacturer | Sammic |
|---|---|
| Model Number | KE-8V |
| Manufacturer Part # | KE-8V |
| Type | Bowl Style |
| Motor Horsepower | 3 HP |
| Height | 20.4" |
| Width | 11.3" |
| Depth | 15.2" |
| Weight | 54.2 lbs |
| NSF | Yes |
| CE | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sammic, KE-8V, (1050855) Food Processor/Emulsifier, benchtop/countertop, electric, 8.5 qt. (8L) bowl capacity, 9-2/5" diameter bowl, variable speeds (10), 300-3000 rpm speed, reverse function, force control system, Digital control, (6) Multilanguage display, Includes: “cut & mix” scraper & hub, (1) serrated s-blade, stainless steel construction, 3 HP, 120v/60/1-ph, 15 amps, NSF, ETL, ETL-C, CE
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
