FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sammic SE-208 (1141081) Vacuum Packing Machine Countertop 11" (280mm) Sealing Bar Length
| Manufacturer | Sammic |
|---|---|
| Model Number | SE-208 |
| Manufacturer Part # | SE-208 |
| Type | Countertop |
| Seal Bar Length | 11" Seal Bar(s) |
| Chambers Quantity | Single Chamber |
| Packaging Type | Vacuum |
| Height | 13" |
| Width | 13" |
| Depth | 17" |
| Weight | 77.2 lbs |
| NSF | Yes |
| ETL | Yes |
| CSA | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sammic, SE-208, (1141081) Vacuum Packing Machine, countertop, 11" (280mm) sealing bar length, double seal system, sensor-controlled Busch pumps, with 240 ft³ (8 m³) per hour capacity, digital control panel with percentage of vacuum display, includes (1) filling plate, stainless steel body & chamber, 6.3 amps, 2/3 hp, 120v/50/60/1-ph, NSF, CSA, ETL, ETL-C
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
CSA
The item has been evaluated by the Canadian Standards Association (CSA) and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
