FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sammic TRX-22 (3030505) Turbo Liquidiser Portable Floor Mixer 130-gallon (500 L) Capacity
| Manufacturer | Sammic |
|---|---|
| Model Number | TRX-22 |
| Manufacturer Part # | TRX-22 |
| Speed | 2-speed |
| Timer | With |
| Height | 48" |
| Width | 22" |
| Depth | 65" |
| Weight | 212 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sammic, TRX-22, (3030505) Turbo Liquidiser, portable floor mixer, 130-gallon (500 L) capacity, 2-speed motor 750-1500 rpm, 24" balanced arm, control for continuous operation or built-in timer (up to 60 min), adjustable height, arm securing lever, (4) non-slip rubber wheel & (2) with brakes, 18/10 stainless steel construction. Includes (4032403) standard 30 teeth grid, 2,200 watt, 3 HP, 220v/60/3-ph, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
