FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sammic XM-31V (3030863) Immersion Stick Blender Handheld Wall Mount
| Manufacturer | Sammic |
|---|---|
| Model Number | XM-31V |
| Manufacturer Part # | XM-31V |
| Speeds | Variable |
| Shaft Size | 11" - 14" Shaft |
| NSF | Yes |
| CE | Yes |
| cETLus | Yes |
| ETL | Yes |
| 5-15P | Yes |
| Dishwasher Safe | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sammic, XM-31V, (3030863) Immersion Stick Blender, handheld, wall mount, 30 liters (32 qt.) capacity, dishwasher safe 12" stainless steel detachable arm with 3.6" dia. bell, variable speed 1,500-12,000 rpm, .54 HP, 400 watts, SmoothControl Speed System, TiltStop fall safety, Overload alarm, Ergo-design, Bi-Mat-Grip with anti-slip material, continuous run option, All-In-One tempered steel tri-blade cutting system, LED warning light in two colors and safety power indication light, 120v/50/60/1-ph, NEMA 5-15P, NSF, CE, ETL, cETLus
Certifications
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
CE Listed
The item has been tested by the Conformité Européenne (CE) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Dishwasher Safe
This item has been tested and approved to withstand commercial or residential dishwashers, ensuring safe and thorough cleaning.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.

