FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SE-CG48 NG/LP Sapphire Griddle 48"W X 26"D X 15"H Countertop
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SE-CG48 NG/LP |
| Manufacturer Part # | SE-CG48 NG/LP |
| Plate Thickness | 3/4" |
| Griddle Plate Finish | Smooth Steel |
| Griddle Area | 48"W X 24"D |
| Width (side - side) OA | 48" |
| Griddle Controls | Manual Controls |
| Open Burners | 4 |
| Height | 15" |
| Width | 48" |
| Depth | 26" |
| Weight | 374 lbs |
| UPC | 83765410817 |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SE-CG48 NG/LP, Sapphire Griddle, 48"W x 26"D x 15"H, countertop, gas, (4) U-shaped burners 3/4" thick hot rolled steel top plate, standby stainless steel pilot, 2-1/2"W grease through, grease collector pan, splash guard, brass control valve, manual controls, stainless steel front, aluminized steel sides, 1" adjustable legs, 3/4" NPT rear gas connection, 120,000 BTU, cETLus, ETL Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
