FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SE-CHP6 NG/LP Sapphire Hotplate Gas Countertop
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SE-CHP6 NG/LP |
| Manufacturer Part # | SE-CHP6 NG/LP |
| Legs | With Legs |
| Width (side - side) | 36 - 47" |
| Top and Front Finish | Stainless Steel Front |
| Burner Qty | 6 Burners |
| Height | 13.63" |
| Width | 36" |
| Depth | 27.25" |
| Weight | 220 lbs |
| UPC | 83765410820 |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SE-CHP6 NG/LP, Sapphire Hotplate, gas, countertop, 36"W, (6) burners, 12 x 12 cast iron grates, crumb tray, brass control valve, zinc alloy control knobs, standby pilot, includes: conversion kit and gas pressure regulator, stainless steel front, aluminized steel sides, 1" adjustable stainless steel legs, 3/4" NPT rear gas connection, 150,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
