- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SE-ECFR32 Sapphire Fryer Double Electric Countertop 32 Lb Capacity
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SE-ECFR32 |
| Manufacturer Part # | SE-ECFR32 |
| Controls | Thermostatic Controls |
| Fry pot | Stainless Steel |
| Exterior Finish | All Stainless Steel Exterior |
| Height | 13.46" |
| Width | 23.87" |
| Depth | 17.55" |
| Weight | 30.8 lbs |
| UPC | 83765412965 |
| 5-15P | Yes |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SE-ECFR32, Sapphire Fryer, double electric countertop, 32 lb capacity, adjustable thermostat up to 370°F, stainless steel construction, welded, removable oil pan with a large open area, includes night cover & fryer basket, 3300 watts (1600w x 2), 110V/60Hz (x2), NEMA 5-15P(x2), cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
