- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SE-FR50 Sapphire Fryer Gas Freestanding
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SE-FR50 |
| Manufacturer Part # | SE-FR50 |
| Basket Lifts | With Basket Lifts |
| Fry pot | Stainless Steel Fry Pot |
| Type | Restaurant |
| Filter | No Filter |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front & Galvanized Sides |
| Controls | Millivolt Controls |
| Height | 46.5" |
| Width | 15.5" |
| Depth | 30.25" |
| Weight | 180.7 lbs |
| cULus | Yes |
| ETL | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SE-FR50, Sapphire Fryer, gas, freestanding, 15-1/2"W, 50 lb. capacity, millivolt thermostat, 200°-400°F temperature range, high temperature safety limit switch, safety valve, (4) cast iron burners, heavy gauge metal tubes, safety pilot, (1) chromed basket with plastic coating handle, cold zone, stainless steel vat, stainless steel front with door, galvanized sides and rear, 1-1/4" full port drain valve, 1/2" NPT gas connection, 6" adjustable chrome-plated legs, 120,000 BTU, cUlus, ETL
Certifications
ETL
This item has been evaluated by Edison Testing Laboratories (ETL) and has been found to meet or exceed electrical and gas safety standards.
UL US & Canada
The item has been tested by Underwriters Laboratories (UL) for sanitation hazard standards and meets or exceeds expectations. The item can be used in the United States and Canada.
