FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SE-RA36 NG/LP Sapphire Restaurant Range Gas Floor
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SE-RA36 NG/LP |
| Manufacturer Part # | SE-RA36 NG/LP |
| Vent | Backriser With Hi-shelf |
| Exterior Finish | Stainless Steel Front |
| Base | (1) Standard Oven |
| Top | (6) Open Burners |
| Height | 60.38" |
| Width | 36" |
| Depth | 32.62" |
| Weight | 456 lbs |
| UPC | 83765410830 |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SE-RA36 NG/LP, Sapphire Restaurant Range, gas, floor, 36"W, (6) cast iron open burner, 12 x 12 top grate, pilot cover, pull-out crumb tray, (1) thermostat controlled oven (250°F - 550°F), safety gas valve, stainless steel oven burner, stainless steel front and aluminized steel sides, 6" casters (2 locking), 3/4" NPT rear gas connection, 211,000 BTU, cETLus, ETL-Sanitation
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
