- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SE-SB20 Sapphire Immersion Blender 20" Stainless Steel Removable Shaft With Threaded SURE/LOCK Coupler
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SE-SB20 |
| Manufacturer Part # | SE-SB20 |
| Shaft Size | 18" - 21" Shaft |
| Speeds | Variable |
| Height | 35.5" |
| Width | 4.5" |
| Depth | 4.5" |
| Weight | 2.45 lbs |
| UPC | 83765413084 |
| NSF | Yes |
| cETLus | Yes |
| ETL-Sanitation | Yes |
| 5-15P | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SE-SB20, Sapphire Immersion Blender, 20" stainless steel removable shaft with threaded SURE/LOCK coupler, variable speed control 8000-18000 RPM, 1 HP, 120v/60/1-ph, 6.0 amps, 750W, cord, NEMA 5-15P, cETLus, ETL-Sanitation, NSF
Certifications
ETL Sanitation
The item meets or exceeds the sanitation standards set by Edison Testing Laboratories (ETL).
ETL US & Canada Listed
The item meets or exceeds ETL safety standards as well as those set by Canada and the U.S.
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
Certifications
5-15P
This unit is equipped with a NEMA 5-15P plug.
