- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SMBS-1R Underbar Sink One Compartment 10"x14"x10" Compartment
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMBS-1R |
| Manufacturer Part # | SMBS-1R |
| Width (side - side) OA | 19" - 24" |
| Depth (front - back) OA | 18" - 19" |
| Splash | 4" |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Drainboards | Drainboard On Right |
| Bowl Size | 10" X 14" Front-to-back |
| Bowl Depth (rim - drain) | 10" |
| Construction | Stainless Steel Top, Front, Ends & Galvanized Legs |
| Sink Compartments | (1) |
| Height | 32" |
| Width | 24" |
| Depth | 18.75" |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMBS-1R, Underbar Sink, one compartment, 10"x14"x10" compartment, 12" right drain board 20/304 stainless steel top, bowl and backsplash, 20/304 stainless steel apron, includes: 4" center wall mount faucet with 12" swing spout (Tap item #TWMF-412) with a two-year warranty, & overflow kit, galvanized legs with adjustable plastic bullet feet, KD, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
