- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SMCDT-36L Clean Dishtable Straight Right-to-left Operation
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMCDT-36L |
| Manufacturer Part # | SMCDT-36L |
| Splash Height | 10"H Splash |
| Leg Type | Stainless Steel Legs |
| Stainless Series | 300 Series |
| Stainless Gauge | 16 Gauge |
| Width (side - side) OA | 31" - 36" |
| Direction | Right To Left |
| Height | 44.5" |
| Width | 36" |
| Depth | 30" |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMCDT-36L, Clean Dishtable, straight, right-to-left operation, 36"W x 30"D x 44-1/2"H overall size, 10-1/2"H backsplash, 1-1/2" rolled front & side rims, 16/304 stainless steel top, stainless steel legs with welded cross brace & adjustable bullet feet, KD, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
