- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SMDC-1836 Enclosed Base Dish Cabinet Open Front 36"W X 18"D X 36"H Overall Size
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMDC-1836 |
| Manufacturer Part # | SMDC-1836 |
| Width (side - side) | 36" |
| Depth (front - back) | 18" |
| Height | 36" |
| Height | 36" |
| Width | 36" |
| Depth | 18" |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMDC-1836, Enclosed Base Dish Cabinet, open front, 36"W x 18"D x 36"H overall size, 16/304 stainless steel top reinforced with sound deadening hat channels, adjustable stainless steel shelf, 18/304 stainless steel body, 6" legs with 1" adjustable stainless steel bullet feet, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.