- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SMDOS-1848 Overshelf Table Mounted Double
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMDOS-1848 |
| Manufacturer Part # | SMDOS-1848 |
| Width (side - side) | 37" - 48" |
| Shelves | Double |
| Gauge | 18 Gauge |
| Construction | Stainless Steel |
| Depth (front - back) | 18" |
| Height | 31" |
| Width | 48" |
| Depth | 18" |
| Weight | 35.01 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMDOS-1848, Overshelf, table mounted, double, 48"W x 18"D, rolled rim edges at front and rear, flat edge at ends, adjustable bottom shelf, 18/400 series stainless steel construction, 1" stainless steel tubular posts, KD, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
