- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SMEMS-3024G Machine Stand 30"W X 24"D X 20"H 16/430 Stainless Steel Top Reinforced
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMEMS-3024G |
| Manufacturer Part # | SMEMS-3024G |
| Top Construction | Stainless Steel Top |
| Top Gauge | 16 Gauge Top |
| Base Construction | Galvanized Base |
| Base Type | Open Base With Undershelf |
| Height | 19 - 24" High |
| Depth (front - back) | 19 - 24" Deep |
| Width (side - side) | 30" - 35" Wide |
| Height | 20" |
| Width | 30" |
| Depth | 24" |
| Weight | 34.1 lbs |
| UPC | 83765413118 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMEMS-3024G, Machine Stand, 30"W x 24"D x 20"H, 16/430 stainless steel top reinforced, marine edge, adjustable galvanized undershelf, 1-5/8" galvanized legs, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.