- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SMHS-01-D Hand Sink Wall-mounted With Left & Right Splash Guards
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMHS-01-D |
| Manufacturer Part # | SMHS-01-D |
| Style | Wall Mounted |
| Faucet | Faucet Included |
| Bowl Depth (front to back) | 15" - 19" Front-to-back |
| Bowl Width (left to right) | 15" - 19" |
| Bowl Height (rim to drain) | 5" Deep |
| Height | 14" |
| Width | 17" |
| Depth | 15" |
| Weight | 10 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMHS-01-D, Hand Sink, wall-mounted with left & right splash guards, 17"W x 15"D x 14"H overall, with a 14"W x 10"D (front to back) bowl that is 5-1/2" deep, 4" OC splash mount faucet holes, 8-1/2" backsplash and raised edges. Includes a 3-1/2" gooseneck faucet (Tap item # TWMF-435G) with a two-year warranty, basket drain and wall mounting clip. Constructed of 20/304 stainless steel, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
