- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SMMS-331 Mop Sink Floor Mount 33"W X 25"D
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMMS-331 |
| Manufacturer Part # | SMMS-331 |
| Bowl Depth | 20" Front-to-back |
| Style | Floor Mounted |
| Bowl Height | 6" Deep |
| Bowl Width (left to right) | 28" |
| Height | 11" |
| Width | 33" |
| Depth | 25" |
| Weight | 35.01 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMMS-331, Mop Sink, floor mount, 33"W x 25"D, flat top edge, 6" deep bowl, 1"H rear up-turn, includes mounting bracket, 2" IPS drain with strainer, 16/304 stainless steel, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
