- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SMS-1515L Sink 1-compartment 32-1/2"W X 20-1/2"D X 44-1/4"H Overall Size
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMS-1515L |
| Manufacturer Part # | SMS-1515L |
| Splash Height | 9-3/4" |
| Base Construction | Galvanized |
| Top Gauge | 18 Gauge |
| Compartment Width (side - side) | 15" |
| Compartment (front - back) | 15" |
| Sink Depth (rim - drain) | 14" |
| Base Type | Legs |
| Overall Length | 24" - 35" |
| Drainboards | With Left-hand Drainboard |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Height | 44.25" |
| Width | 32.5" |
| Depth | 20.5" |
| Weight | 35.05 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMS-1515L, Sink, 1-compartment, 32-1/2"W x 20-1/2"D x 44-1/4"H overall size, (1) 15"W x 15" front-to-back x 14" deep compartment, (1) 15" left drainboard, 9-3/4"H backsplash, (1) set of splash mount faucet holes with 8" centers, 1-1/2" rounded edge on working sides, 18/304 stainless steel construction, galvanized steel legs, 1" adjustable plastic bullet feet, KD, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
