- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SMS-2-2424R Sink 2-compartment 74-1/2"W X 29-1/2"D X 44-1/4"H Overall Size
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMS-2-2424R |
| Manufacturer Part # | SMS-2-2424R |
| Splash Height | 9-3/4" |
| Top Gauge | 18 Gauge |
| Top Stainless Series | 300 Series |
| Base Construction | Galvanized |
| Compartment (front - back) | 24" |
| Base Type | Legs |
| Overall Length | 73" - 90" |
| Sink Depth (rim - drain) | 14" |
| Drainboards | With Right-hand Drainboard |
| Compartment Width (side - side) | 24" |
| Height | 44.25" |
| Width | 74.5" |
| Depth | 29.5" |
| Weight | 85.01 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMS-2-2424R, Sink, 2-compartment, 74-1/2"W x 29-1/2"D x 44-1/4"H overall size, (2) 24"W x 24" front-to-back x 14" deep compartments, (1) 24" right drainboard, 9-3/4"H backsplash, (1) set of splash mount faucet holes with 8" centers, 1-1/2" rounded edge on working sides, 18/304 stainless steel construction, galvanized steel legs, 1" adjustable plastic bullet feet, KD, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
