- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SMSQ2421-3 Budget Sink Three Compartment 75"W X 24-1/2"D
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMSQ2421-3 |
| Manufacturer Part # | SMSQ2421-3 |
| Base Type | Legs |
| Splash Height | 7-1/4" |
| Base Construction | Stainless Steel |
| Compartment (front - back) | 21" |
| Compartment Width (side - side) | 24" |
| Top Stainless Series | 400 Series |
| Drainboards | Without Drainboards |
| Sink Depth (rim - drain) | 13" |
| Top Gauge | 18 Gauge |
| Overall Length | 73" - 84" |
| Height | 43" |
| Width | 75" |
| Depth | 24.5" |
| Weight | 44.04 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMSQ2421-3, Budget Sink, three compartment, 75"W x 24-1/2"D, 18/430 stainless steel construction, 24" wide x 21" front-to-back x 13" deep bowls, 8" OC splash mount faucet holes, 1-1/2" rounded edge on working sides, 7-1/4" backsplash, 201 stainless steel tubing legs, 1" adjustable plastic bullet feet, KD, NOT NSF Certified
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
