- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SMSR-63 Slanted Rack Shelf Solid Wall Mount
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMSR-63 |
| Manufacturer Part # | SMSR-63 |
| Width (long side) | 62" - 63" |
| Mount | Wall Mounted |
| Type | Solid |
| Depth (short side) | 21" - 24" |
| Height | 10.75" |
| Width | 63" |
| Depth | 22.5" |
| Weight | 15 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMSR-63, Slanted Rack Shelf, solid, wall mount, 63"W x 22-1/2"D, 2" high rear and side splash guard, 1-1/2" rounded front edge, drain outlet on both sides, removable wall brackets with pre-drilled mounting holes, 18/304 stainless steel, KD, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
