- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SMT-1836G Work Table 36"W X 18"D 18/400 Stainless Steel Reinforced Top
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMT-1836G |
| Manufacturer Part # | SMT-1836G |
| Top Stainless Series | 400 Series Top |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Width (side - side) | 36" Wide (side - Side) |
| Base Construction | Galvanized Base |
| Splash Height | Flat Top (without Backsplash) |
| Depth (front - back) | 18" Deep (front - Back) |
| Table Edge Type | Rounded / Rolled / Bullnose Edge |
| Base Type | Open With Undershelf |
| Height | 36.5" |
| Width | 36" |
| Depth | 18" |
| Weight | 42.99 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMT-1836G, Work Table, 36"W x 18"D, 18/400 stainless steel reinforced top, 1-1/2" rounded edge on front & rear, flat edge on both ends, adjustable galvanized steel undershelf, (4) galvanized steel tubular legs, 1" adjustable plastic bullet feet, KD, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
