FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SMTE-1830G Worktable 30"W X 18"D X 35"H 18/430 Stainless Steel Flat Top
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMTE-1830G |
| Manufacturer Part # | SMTE-1830G |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Base Type | Open With Undershelf |
| Splash Height | Flat Top (without Backsplash) |
| Table Edge Type | Beveled Bottom / Return |
| Depth (front - back) | 18" Deep (front - Back) |
| Base Construction | Galvanized Base |
| Width (side - side) | 30" Wide (side - Side) |
| Top Stainless Series | 400 Series Top |
| Height | 35" |
| Width | 30" |
| Depth | 18" |
| Weight | 39 lbs |
| UPC | 83765412755 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMTE-1830G, Worktable, 30"W x 18"D x 35"H, 18/430 stainless steel flat top, galvanized legs & undershelf, beveled square edge, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
