- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SMTE-30108G Worktable 108"W X 30"D X 35"H 18/430 Stainless Steel Flat Top
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMTE-30108G |
| Manufacturer Part # | SMTE-30108G |
| Splash Height | Flat Top (without Backsplash) |
| Table Edge Type | Beveled Bottom / Return |
| Base Type | Open With Undershelf |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Top Stainless Series | 400 Series Top |
| Depth (front - back) | 30" Deep (front - Back) |
| Base Construction | Galvanized Base |
| Width (side - side) | 108" Wide (side - Side) |
| Height | 35" |
| Width | 108" |
| Depth | 30" |
| Weight | 132 lbs |
| UPC | 83765412782 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMTE-30108G, Worktable, 108"W x 30"D x 35"H, 18/430 stainless steel flat top, (6) galvanized legs & undershelf, beveled square edge, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
