- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SMTEB-3036S Worktable 36"W X 30"D X 35"H 18/430 Stainless Steel
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMTEB-3036S |
| Manufacturer Part # | SMTEB-3036S |
| Base Type | Open With Undershelf |
| Table Edge Type | Beveled Bottom / Return |
| Splash Height | 5" Backsplash |
| Depth (front - back) | 30" Deep (front - Back) |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Top Stainless Series | 400 Series Top |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Width (side - side) | 36" Wide (side - Side) |
| Height | 35" |
| Width | 36" |
| Depth | 30" |
| Weight | 49 lbs |
| UPC | 83765412872 |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMTEB-3036S, Worktable, 36"W x 30"D x 35"H, 18/430 stainless steel, beveled square edge, 5" backsplash, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
