- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SMTEB16-3024S Worktable 24"W X 30"D X 35"H 16/304 Stainless Steel
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMTEB16-3024S |
| Manufacturer Part # | SMTEB16-3024S |
| Depth (front - back) | 30" Deep (front - Back) |
| Base Type | Open With Undershelf |
| Splash Height | 5" Backsplash |
| Top Stainless Series | 300 Series Top |
| Top Gauge | 16 Gauge Top |
| Table Edge Type | Beveled Bottom / Return |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Width (side - side) | 24" Wide (side - Side) |
| Height | 35" |
| Width | 24" |
| Depth | 30" |
| Weight | 36.84 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMTEB16-3024S, Worktable, 24"W x 30"D x 35"H, 16/304 stainless steel, beveled square edge, 5" backsplash, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
