FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SMTEO-1430G Worktable 30"W X 14"D X 35"H 18/430 Stainless Steel
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMTEO-1430G |
| Manufacturer Part # | SMTEO-1430G |
| Width (side - side) | 30" Wide (side - Side) |
| Splash Height | Flat Top (without Backsplash) |
| Top Stainless Series | 400 Series Top |
| Depth (front - back) | 14" Deep (front - Back) |
| Base Type | Open With Side & Rear Crossrails |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Base Construction | Galvanized Base |
| Table Edge Type | Beveled Bottom / Return |
| Height | 35" |
| Width | 30" |
| Depth | 14" |
| Weight | 27 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMTEO-1430G, Worktable, 30"W x 14"D x 35"H, 18/430 stainless steel, flat top, open base, galvanized legs, beveled square edge, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
