FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SMTEO-1896G Worktable 96"W X 18"D X 35"H 18/430 Stainless Steel
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMTEO-1896G |
| Manufacturer Part # | SMTEO-1896G |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Width (side - side) | 96" Wide (side - Side) |
| Splash Height | Flat Top (without Backsplash) |
| Base Construction | Galvanized Base |
| Top Stainless Series | 400 Series Top |
| Depth (front - back) | 18" Deep (front - Back) |
| Base Type | Open With Side & Rear Crossrails |
| Table Edge Type | Beveled Bottom / Return |
| Height | 35" |
| Width | 96" |
| Depth | 18" |
| Weight | 73 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMTEO-1896G, Worktable, 96"W x 18"D x 35"H, 18/430 stainless steel, flat top, open base, (6) galvanized legsbeveled square edge, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
