FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SMTO-18120S Work Table 120"W X 18"D 18/400 Stainless Steel Reinforced Top
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMTO-18120S |
| Manufacturer Part # | SMTO-18120S |
| Top Stainless Series | 400 Series Top |
| Table Edge Type | Rounded / Rolled / Bullnose Edge |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Width (side - side) | 120" Wide (side - Side) |
| Splash Height | Flat Top (without Backsplash) |
| Depth (front - back) | 18" Deep (front - Back) |
| Base Type | Open With Side & Rear Crossrails |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Height | 36" |
| Width | 120" |
| Depth | 18" |
| Weight | 123 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMTO-18120S, Work Table, 120"W x 18"D, 18/400 stainless steel reinforced top, 1-1/2" rounded edge on both working sides, flat edge on both ends, (4) stainless steel legs with adjustable side & rear bracing, 1" adjustable bullet feet, KD, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
