FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SMTO-3060G Work Table 60"W X 30"D 18/400 Stainless Steel Reinforced Top
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMTO-3060G |
| Manufacturer Part # | SMTO-3060G |
| Table Edge Type | Rounded / Rolled / Bullnose Edge |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Width (side - side) | 60" Wide (side - Side) |
| Base Type | Open With Side & Rear Crossrails |
| Base Construction | Galvanized Base |
| Splash Height | Flat Top (without Backsplash) |
| Depth (front - back) | 30" Deep (front - Back) |
| Top Stainless Series | 400 Series Top |
| Height | 36" |
| Width | 60" |
| Depth | 30" |
| Weight | 75.99 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMTO-3060G, Work Table, 60"W x 30"D, 18/400 stainless steel reinforced top, 1-1/2" rounded edge on both working sides, flat edge on both ends, (4) galvanized steel legs with adjustable side & rear bracing, 1" adjustable plastic bullet feet, KD, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
