FREE Delivery to:
- Shop with confidence knowing you’re getting genuine commercial-grade equipment.
- Save more with our unbeatable prices and exclusive deals.
- Rely on experts for fast, friendly support; experts in front of house, back of house and everything in between.
Sapphire Manufacturing SMTO-3684S Work Table 84"W X 36"D 18/400 Stainless Steel Reinforced Top
| Manufacturer | Sapphire Manufacturing |
|---|---|
| Model Number | SMTO-3684S |
| Manufacturer Part # | SMTO-3684S |
| Top Gauge | 18 Gauge Top |
| Splash Height | Flat Top (without Backsplash) |
| Width (side - side) | 84" Wide (side - Side) |
| Base Construction | Stainless Steel Base |
| Base Type | Open With Side & Rear Crossrails |
| Table Edge Type | Rounded / Rolled / Bullnose Edge |
| Depth (front - back) | 36" Deep (front - Back) |
| Top Stainless Series | 400 Series Top |
| Height | 36" |
| Width | 84" |
| Depth | 36" |
| Weight | 121.01 lbs |
| NSF | Yes |
About this item
Product Details
Product Details
Sapphire Manufacturing, SMTO-3684S, Work Table, 84"W x 36"D, 18/400 stainless steel reinforced top, 1-1/2" rounded edge on both working sides, flat edge on both ends, (4) stainless steel legs with adjustable side & rear bracing, 1" adjustable bullet feet, KD, NSF
Certifications
NSF Listed
The item meets the standards imposed by NSF International. These standards relate to health, public safety and the environment.
